חסימת דרכי דמעות

רקע כללי

דמעת בקרב תינוקות הינה תופעה שמקורה הוא חסימת דרכי דמעות ואשר קיימת ב 5% מהילודים. באופן תקין הדמעות נוצרות ע”י בלוטת הדמעות וזורמות מהעין דרך פתחים זעירים הנמצאים בחלק הפנימי של העפעף העליון והתחתון, לתוך שק הדמעות שנמצא בזוית הפנימית של האף. משם מסלול הדמעות ממשיך לתוך חלל הגרון. זוהי הסיבה שכאשר מטפטפים טיפות עינים קימת תחושה של טעם מר

מהי חסימת דרכי דמעות:

מקור החסימה הינו קרום דק מולד המונע את מעבר הדמעות משק הדמעות לגרון. כתוצאה מכך הדמעות נשארות בחלל סגור מבלי יכולת לזרום, מזדהמות וגורמות לדלקות עיניים חוזרות ונישנות.

חסימת דרכי דמעות- שיטות טיפול:

פתיחת דרכי דמעות – פתיחה של חסימת דרכי דמעות אשר תושג ע”י בקיעת אותו הקרום שמונע את מעבר הדמעות לתוך הגרון.  בגיל מספר חודשים עד שנה ניתן לבצע עיסוי על פני שק הדמעות אשר יוצר עלייה בלחץ ההידרוסטטי בשק ובכך לבקיעת הממברנה. מעבר לגיל שנה במידה והדמעת נמשכת, יש לבצע שטיפת דרכי דמעות בהרדמה כללית על ידי החדרת צינורית מתכת זעירה לתוך שק הדמעות על מנת לבקע את הקרום שחוסם. אחוזי הההצלחה של הפעולה נעים סביב 90% במידה והפעולה מבוצעת עד גיל שנה וחצי.

פתיחת דרכי דמעות והרחבה בעזרת בלון קטטר – על מנת להגדיל את סיכוי ההצלחה של הפעולה או במקרים אשר מגיעים לשטיפה בגיל מאוחר יחסית (גיל שנה וחצי ומעלה) ניתן בתום הפתיחה להכניס מעין צנטר, אשר ע”י העלאת הלחץ בו ירחיב את איזור תעלת הדמעות ויבטיח אחוזי הצלחה גבוהים.

השתלת צינורית סיליקון – במקרים בהם הטכניקות שתוארו לעיל לא מצליחות, יש צורך בהשתלה של צינוריות סיליקון אשר משחזרות את דרכי הדמעות החסומות. הצינוריות נשארות למשך 3 חודשים ולאחר מכן מוציאים אותם ללא צורך בהרדמה כללית. ניתוח דרכי דמעות – במקרים בהם הפעולות הקודמות לא פותרות חסימת דרכי דמעות, בשל העובדה שהילד הגיע בגיל מאוחר מידי או בשל העובדה שיתכן וקימת אנומליה מולדת של השק אזי יהיה צורך בביצוע ניתוח של שק הדמעות DCR אשר בו מחברים בין דרכי הדמעות לרירית שק הדמעות.

לקביעת תורים ובירורים:

Call Now Button