טיפול בקוצר ראייה בילדים

קוצר ראיה הינו מצב אשר בו קרני האור מאובייקט רחוק נופלים לפני הרשתית. כתוצאה מכך הראיה למרחק מטושטשת כפי שרואים באיור המצורף:

האטת התקדמות קוצר ראיה בילדים

האוכלוסיה המאובחנת היום עם קוצר ראיה עומדת היום על 1.4 ביליון אנשים אך על פי התחזיות עשויה להיות 4.8 ביליון עד שנת 2050. עליית השכיחות של קוצר הראייה בקרב הילדים בימינו נובעת ממעבר לבילוי שעות במשחקים מחוץ לבית (כפי שהיה נהוג בעבר) למצב הקיים היום של שימוש לאורך שעות רבות במהלך היום בטאבלטים, סמארטפונים ומחשבים. לאורך השנים נוסו אמצעים שונים לעצירת התקדמות קוצר ראיה החל בעדשות מגע קשות, אורטוקרטולוגיה שהינם עדשות מגע אשר ישנים איתם בלילה ומורידים את עדשת המגע בבוקר.
הטיפול המקובל היום הינו טיפול באטרופין הריכוז שנמצא ביעילות הגבוהה ביותר כמעכב התקדמות קוצר ראיה הינו אטרופין. אופן הפעולה אשר בו אטרופין משפיע על עצירת גדילת העין עדין לא ברור לחלוטין. אחת התיאוריות הינה שאטרופין בהיותו אנטאגוניסט מוסקאריני מתחבר לנאורוטרנסמיטורים ברשתית כמו דופמין ומשנה את הריכוז שלהם ובכך מונע את גדילת אורך גלגל העין.

בשנים האחרונות נעשו מחקרים רבים בנסיון למציאת הריכוז האופטימלי. נוסו ריכוזים של 0.5% , 0.01% , 0.05%, האחוזים שנמצאו בעלי היעילות הגבוהה ביותר הם של 0.01% ובמידה והריכוז הזה אינו יעיל מספיק עוברים למתן אטרופין בריכוז 0.01%.

האטת התקדמות קוצר ראיה בילדים

בגרף המצורף ניתן לראות שאחרי 24 חודשים של טיפול העינים שקיבלו ריכוז של 0.01%. לא מדרדרות מבחינת התקדמות בקצב העלייה בקוצר הראייה. לכן הטיפול המקובל היום הינו אטרופין בשילוב לעיתים עם משקפים ביפוקליות על מנת להאט את קצב ההתקדמות של קוצר הראיה ולמנוע סיבוכים של קוצר ראיה גבוה כגון הפרדות רשתית וגלאוקומה.

לקביעת תורים ובירורים:

Call Now Button