עין עצלה

רקע כללי

עין עצלה היא תופעה נפוצה הקיימת בין 2-4% מכלל האוכולוסיה. עין עצלה היא עין תקינה מבחינה אנטומית אך כושר הראיה לקוי, ואפילו אמצעים אופטיים כמו משקפיים או עדשות מגע אינם משפרים את הראיה או שמשפרים אותה באופן חלקי. לעתים רחוקות הפגיעה היא בשתי העיניים אך לרוב מדובר בפגיעה בעין אחת. הפגיעה היא בראיה המרכזית כלומר בחדות הראיה, כאשר שדה הראיה הפריפרי תקין בדרך כלל. הביטוי עין עצלה אינו מדויק ולמעשה העין אינה עצלה, אלה המוח שמקבל תמונה מאותה העין הוא “העצלן”. המנגנון הוא פגם בתפקוד רשת העצבים בקורטקס האחראי על מערכת הראיה.

הגורמים לעין עצלה:

קיום של א-סימטריה באיכות הראייה בין שתי העיניים. כלומר, התמונה המטושטשת מאחת העיניים אינה יכולה להתמזג עם התמונה הברורה מהעין השנייה ועל כן המוח “מתעלם” מהתמונה שנוצרת מהעין העצלה.
קיום פזילה אשר אינו מאפשר לראות תמונה אחת וכתוצאה מכך הילד רואה כפול. על מנת למנוע את הראייה הכפולה מתרחש דיכוי של התמונה מהעין הפוזלת, כלומר, האותות  הנשלחים למוח נבלמים ולכן הילד מפסיק לראות כפול.

כיצד מגלים עין עצלה?

הגילוי נעשה על ידי בדיקות חדות הראיה בטיפת חלב או אצל רופא עיניים ילדים בכל עין לחוד. בבדיקות אלה יש צורך במתן טיפות להרחבת האישונים, המאפשרת לגלות האם יש הבדל באיכות הראייה בין שתי העיניים. במידה וההבדל גדול הרי סביר להניח שקיימת עין אחת אשר בה הילד משתמש פחות.

דרכי טיפול בעין עצלה:

דרך הטיפול הנפוצה ביותר הינה מתן התיקון האופטימלי על ידי משקפיים, אשר מאפשרות קבלת תמונה חדה על הרשתית. במידה והראייה אינה שווה בשתי העיניים על אף הרכבת המשקפיים, יהיה צורך בנוסף לכך בשימוש ברטייה על העין הטובה ע”מ לאלץ שימוש בעין העצלה. הסגירה נמשכת עד אשר חדות הראיה שווה בין שתי העיניים. רוב הילדים  מתנגדים לסגירה עקב חוסר הנוחות שנגרם להם משימוש בעין שרואה פחות טוב. לכן, נחישות ודבקות במטרה מצד ההורים הינה מילת המפתח להצלחת הטיפול. לעיתים כאשר הילד מאד מתנגד לרטייה ניתן לשים טיפות הרחבה מטשטשות לעין הטובה, ובכך לאלץ אותו להשתמש בעין העצלה. ברוב המקרים הטיפול על ידי הרטייה נמשך בין מספר חודשים לשנים, כאשר הטיפול מסתיים בגילאי שש-שבע.

חשיבות האבחון המוקדם:

ההמלצה הגורפת הינה להיבדק על ידי רופא עיניים ילדים עם טיפות הרחבה בילדים בגיל שנה, שלוש ושש על מנת לאתר הבדלים באיכות הראייה בין שתי העיניים במידה וקיימים. במידה ולא מגלים קיום עין עצלה עד גיל שש- שבע, ההצלחה הטיפולית הינה מוגבלת בשל העובדה כי מערכת הראייה מסיימת את ההתפתחות שלה בסביבות הגילאים הללו.

Call Now Button