שאלות נפוצות

מצמוץ בעיניים אצל ילדים

מצמוץ הוא תופעה טבעית של סגירת העין ופתיחתה במהירות. מדובר בפעולה שכל בני האדם עושים באופן אוטומטי, אפילו בלי להיות מודעים אליה, וזאת על מנת לשטוף את העין ולאפשר לה להמשיך לתפקד כראוי. המצמוץ מסייע להסרת גורמי גירוי משטחי הקרנית והלחמית, ומהירותו עשויה להשתנות כתוצאה ממצבים גופניים ונפשיים שונים, לרבות עייפות, מתח, מחלה וכד’. כאמור, כל האנשים ממצמצים כבר החל מיומם הראשון. אמנם, תינוקות צעירים מאוד ממצמצים משמעותית פחות (רק כפעמיים בדקה). הדבר נובע, כנראה, מהעובדה שעיניהם לא לגמרי פתוחות ולכן אינן נזקקות לניקוי השוטף תרתי משמע. ילדים גדולים יותר ממצמצים כמו האדם המבוגר – כל 10-2 שניות. ישנם מקרים בהם המצמוץ הופך להיות תדיר יותר, והם יכולים להיגרם ממספר סיבות:

 • ראייה לקויה – הרבה פעמים כשילדים לא מצליחים לראות טוב למרחק, הם ממצמצים בתכיפות על מנת לנסות לפקס את הראייה.

 

 • אלרגיות ודלקות – הרבה פעמים ילדים ממצמצים בעיניים בגלל מצבי דלקת או אלרגיה, אשר מפריעים להם וגורמים להם לנסות “לסלק” את הגורם המפריע באמצעות המצמוץ.

 

 • “טיקים” – מצמוץ מהיר וחזק בעיניים יכול להיות “טיק” – תנועה לא רצונית שנגרמת כתוצאה מרצון לשחרר איזה מתח שמצטבר באזור. מדובר בתופעה נוירולוגית פיזית, אשר הרבה פעמים מוחמרת כתוצאה ממצב רגשי מסוים כמו חרדה, מתח, התרגשות, עייפות, מחלה וכעס. טיקים בעיניים ובכלל ניתן למצוא יותר אצל ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז או הפרעות תקשורת, וכן אצל ילדים עם תסמונת טורט. למרות זאת לפעמים הם מגיעים סתם כך, ללא אבחנה נוספת. בכל מקרה, פרט למצבים של תסמונת טורט, הם בדרך כלל חולפים מעצמם ללא כל טיפול.

אם הבחנתם בתופעה של מצמוץ בעיניים אצל ילדכם חשוב מאוד לגשת לבדיקה אצל רופא עיניים. רופא העיניים ישלול או יאשר את קיומה של בעיה בראייה. אם הרופא מוצא שיש בעיה כזאת, הרי ששימוש במשקפיים או בעזרים מתאימים אחרים צפוי להעלים את המצמוצים התכופים.

אם רופא העיניים לא מצא ליקוי בראייה כדאי לגשת לרופא התפתחותי ו/או לנוירולוג, על מנת שיבצע אבחון מקיף של הילד וינסה לאתר את הגורם למצמוצים התכופים. אחרי הכול, כאמור, מצמוץ בעיניים אצל ילדים יכול להיות תופעה שמעידה על קושי כלשהו. אם יש קושי כזה כמו הפרעת קשב וריכוז, הפרעת תקשורת או תסמונת טורט, חשוב מאוד להתחיל לטפל בו כמה שיותר מוקדם כדי לעזור לילד כמה שיותר מהר.

לסיכום: מצמוץ בעיניים אצל ילדים יכול להיות פעולה שמעידה פשוט על אלרגיה כלשהי או על דלקת עיניים, אבל יכולה להעיד גם על ליקוי בראייה ועל מצבים אחרים שחשוב לדעת עליהם. לכן אם הבחנתם שילדכם ממצמץ בתדירות גבוהה, חשוב שתיקחו אותו להיבדק על מנת לפתור את הבעיה. בכל מקרה, צריך לזכור כי כשלא מדובר בהפרעת תקשורת או בתסמונת טורט מצמוץ בעיניים אצל ילדים הוא בדרך כלל תופעה חולפת בין אם יש לה סיבות  ברורות ובין אם לא.

לקבלת מידע נוסף בנושא מצמוץ בעיניים אצל ילדים הנכם מוזמנים לקבוע תור אצל ד”ר רונית פרילינג, המתמחה בתחום ומבצעת בדיקות עיניים יסודיות ומדויקות.

הכנת ילד לניתוח

כל אדם באשר הוא נוטה להגיב רגשית לכך שהוא עתיד לעבור ניתוח. הדבר נכון לגבי מבוגרים ונכון שבעתיים כשמדובר בילדים. על ידי הכנה נפשית מתאימה ניתן לרכך את הקושי שבבשורה הקשה ולהביא את הילד לניתוח כשהוא מוכן אליו מבחינה נפשית. עם זאת, הורים רבים מעדיפים שלא לחשוף את הילדים שלהם לכך שהם עתידים לעבור ניתוח בקרוב. כפי שוודאי אין צורך לספר לכם, הילדים מצליחים פעם אחר פעם לקלוט את המסרים הנאמרים להם ללא מילים ולהבין את רגשות ההורים.

ילד רגוע המוכן נפשית לעבור ניתוח ויהיה זה ניתוח פזילה בילדים או כל סוג אחר של ניתוח, צפוי להתאוששות מהירה יותר ולסיכוי נמוך יותר לסיבוכים מאשר ילד השרוי בחרדה ובפאניקה. חשוב לשים לב לדגשים שאותם נפרט במאמר זה, במסגרת ההכנה הנפשית של הילד לניתוח.

מומלץ מאוד לקחת את הילד לבית החולים לפני הניתוח, להסתובב עמו במחלקה ולנסות לעשות כמה שיותר כיף במהלך הביקור. אם הילד ייהנה במהלך הביקור, ייווצר אצלו קישור בין בית החולים לבין ההנאה ורמת החרדה לפני הניתוח עצמו, תפחת. לעומת זאת, ילד שיגיע לבית החולים לראשונה ביום הניתוח, עלול לסבול מחרדה מוגברת. בנוסף מומלץ שהילד יערוך היכרות עוד לפני הניתוח עם הרופא המנתח שעתיד לטפל בו.

לאחר הביקור המקדים בבית החולים מומלץ כמובן לצ’פר את הילד, כדי לחזק את הקישור בין בית החולים לחוויות חיוביות ולהפוך את הביקור למאורע מתגמל וכדאי.

ילדים קטנים לא מסוגלים להבחין בין ניתוח קטן ולא מסוכן לבין ניתוח נרחב הטומן בחובו סיכונים רבים ולכן ניתוח פזילה פשוט יכול להיתפס כמאיים בדיוק כמו ניתוח מורכב וממושך. לכן חשוב ביותר לתת לגיטימציה לפחדים של הילד, לתת לו את האפשרות להתבטא ולהתייחס לפחדיו בצורה אמפטית מבלי לבטל אותם. יש להקשיב לילד בקשב רב, לשתף אותו בכך שגם מבוגרים מפחדים לפעמים ולנסות למצוא ביחד פתרונות לפחדים השונים. כאשר הילד יוכל לפרוק את הפחדים שלו ולנסח אותם, הוא ירגיש שיש מי שעוזר לו להתמודד עם הפחדים וכתוצאה מכך מפלס החרדה שלו ירד.

ככל שלילד תהיה יותר שליטה על המצב, כך רמת החרדה שלו תהיה נמוכה יותר. אי לכך, ניתן למשל להציע לו לבחור בהורה שהוא מעדיף שישהה לידו עד תחילת הניתוח, לתת לו לבחור את הצעצוע שהוא מעוניין לקחת עמו לחדר הניתוח, לבחור בעצמו איזה בגדים הוא מעוניין ללבוש לאחר הניתוח ועוד.

ילדים רבים נוטים למקד את תשומת הלב שלהם באיום שמהווה הניתוח מבלי להקדיש כלל תשומת לב לכך שניתוח פזילה עתיד לשפר את הבריאות שלהם. לכן מומלץ לסייע להם לעשות את הקישור בין הניתוח לבין שיפור הבריאות. אם, לדוגמה, זהו ניתוח פזילה בילדים, ניתן להסביר לילד שלאחר ניתוח פזילה שתי העיניים שלו יביטו לאותו הכיוון והראייה שלו תשתפר.

לקבלת פרטים נוספים בנושא ניתוח פזילה או סוגים אחרים של ניתוחי עיניים בילדים, אתם מוזמנים ליצור קשר עוד היום עם ד”ר רונית פרילינג, מומחית ברפואת עיניים בטלפון מספר 09-9564395.

בדיקת ראיה לילדים

 • בדיקת ראיה לילדים מומלץ לבצע בגיל שנה ,שלוש  ושש  שנים וזאת על מנת לשלול הצורך במתן משקפים.

  כמו כן חשוב לוודא שהראיה שווה בשתי העיניים ואין עין עצלה- כלומר שבעין אחת הראיה פחות טובה מאשר בעין השניה. החשיבות של האבחון המוקדם טמון בכך שניתן לטפל בעין העצלה מוקדם יותר ובכך להגיע לתוצאה של ראיה שווה בשתי העיניים.

 • חדות ראייה – הושבת הילד במרחק של שלושה מטרים מלוח עם ציורים / מספרים. הילד מתבקש לסגור עין אחת ולזהות את הציורים, ולאחר מכן לעשות את אותו דבר כשהעין השנייה סגורה. ככל שהילד מצליח לזהות ציורים או מספרים קטנים יותר, כך הראייה שלו חדה יותר.
 • בדיקת מנח העיניים – בדיקה שמטרתה לאבחן מצבים כגון פזילה, צניחה של העפעף או מגבלה בהזזת העיניים, שאם הם לא מטופלים בזמן עלולים להביא למצב של “עין עצלה” (עין שיכולת הראייה שלה מאוד מוגבלת).
 • בדיקה עם הרחבת אישונים – בדיקה  המאפשרת לבדוק את מצב הרשתית וכמו כן מאפשרת לבדוק בצורה מדויקת יותר את המספר של המשקפים אשר להם זקוק הילד.

משקפיים לילדים

אף ילד לא מעוניין להיראות חריג, מן הסתם, ולפיכך אין זה פלא שילדים רבים מקבלים את הבשורה שהם צריכים להרכיב משקפיים בצורה קשה מאוד ומגלים התנגדות רבה ביותר. עם זאת, ישנם כמה משפטי קסם שיש בהם כדי לרכך את רוע הגזירה, נזכיר אותם במאמר שלפניכם.

“איזה כיף, אנחנו הולכים לקנות לך משקפיים”!

הילד מקבל ללא הפסקה רמזים מהסביבה בנוגע לאופן התגובה הנכון לאירועים שונים ומצבים שונים. הדבר נכון כמובן גם כשמדובר ב”בשורה מרה” כמו זו שלפיה הגיעה העת לפגישה עם רופאת העיניים ולהרכיב משקפיים. לכן חשוב ביותר שלא להפגין כל סימן לעצבות או לכך שמדובר בגזירת גורל נוראית שאין ברירה אלא להתמודד עמה. תחת זאת יש להפגין סימנים של שמחה ואפילו של התלהבות, שכן מדובר בשני רגשות מדבקים. ניתן אפילו לעשות מכול הסיפור חגיגה ולהתייחס לרכישת המשקפיים כאל אירוע מרגש.

“עכשיו תוכל סופסוף לראות כמו שצריך את התוכניות שאתה אוהב”!

חשוב לסייע לילד לעשות את הקישור בין הרכבת המשקפיים לבין יכולת הראייה שלו. עבורנו מדובר בקישור מתבקש, אך ילדים רבים עשויים למקד את כל תשומת הלב שלהם בחסרונות שהמשקפיים מהווים עבורם, תוך הזנחת השיפור בראייה. בנוסף, ניתן להזכיר לילד את כל הקשיים המהווים את מנת חלקו בחיי היומיום, הקשורים לבעיות הראייה ולהסביר לו עד כמה חייו ישתפרו לאחר שיתחיל להרכיב משקפיים.

“תוכל לבחור בעצמך איזו מסגרת שרק תרצה”

כאשר הילד מרגיש שהמשקפיים הם עניין שנכפה עליו, רוב הסיכויים שיגלה התנגדות. עם זאת, כאשר הופכים אותו לשותף פעיל בבחירת המשקפיים ומקנים לו את זכות הבחירה, הגזירה הופכת לקלה יותר לעיכול. בנוסף לכך, כאשר מעניקים לילד את זכות הבחירה, למעשה מעבירים לו את המסר לפיו המשקפיים הם לא רק אביזר לשיפור הראייה אלא אביזר אופנתי לכל דבר ועניין. מומלץ גם כן בהקשר זה לחשוף את הילד לדמויות מעוררות הערצה הנעזרות במשקפיים מהתרבות הפופולארית, שעמן יוכל להזדהות.

“עכשיו יהיה לך יתרון בתחרויות ראייה”

ילדים אוהבים מאוד להתחרות ולהוכיח את היכולות שלהם בתחומים שונים. לכן רופאת עיניים יכולה למשל להגיד לילד שלאחר שירכיב משקפיים, ראייתו תשתפר עד כדי כך שאף אחד לא יוכל לנצח אותו בתחרות ראייה לרחוק. באופן כללי מומלץ להתייחס למשקפיים כאמצעי לשיפור ולשדרוג ולא כאמצעי שבא לפצות על חסר או לתקן מום כלשהו.

“בזכות המשקפיים נהיה דומים יותר”

ניתן להשתמש במשקפיים כדי להעצים את תחושת השייכות למשפחה. חשוב ביותר להתייחס לנושא הרכבת המשקפיים כאל מקור לגאווה משפחתית ולא להתייחס למשקפיים כאל עול שבני המשפחה לדורותיהם נאלצים לשאת בלית ברירה. אם הילד יראה שהוריו שלמים עם המשקפיים שלהם, ישנו סיכוי טוב שירגיש אף הוא שלם עם המשקפיים שלו.

השפעת פזילה במבוגרים על תחושת הביטחון העצמי

פזילה (Strabismus) היא מצב באופתלמולוגיה (רפואת עיניים) אשר נהוג לקשר דווקא למחלות עיניים בילדים. אך בעוד שהתופעה בהחלט קיימת אצל ילדים, היא יכולה מסיבות שונות להופיע גם אצל מבוגרים. כבר נכתב רבות על המשמעות האסתטית של העיניים ועל כך שהן מהוות עבור רבים את הראי לנשמה. לא משנה מהי עמדתכם בנושא, אי אפשר להתכחש לכך שהעיניים הן מוקד ויזואלי מרכזי בפניו של אדם ולכן משפיעות רבות על המראה החיצוני ועל היבטים אחרים של איכות החיים, לצד ההשפעה הפיזיולוגית של מחלות עיניים כמובן.

אם אתם או אדם הקרוב אליכם סובלים מפזילה בגיל הבגרות, חשוב להבין שיש מה לעשות כיום ושקיימות דרכים לתקן את הבעיה. במאמר זה נסביר את השפעת הפזילה במבוגרים על תחושת הביטחון העצמי.

השפעה פסיכולוגית מהותית

מבחינה תפקודית, פזילה יכולה להביא לתופעות כגון כפל ראייה או הגבלה של שדה הראייה, אך מעבר לכך ולסיבות הפיזיולוגיות שגרמו לפזילה מלכתחילה, מדובר בבעיית עיניים שיש לה השפעה פסיכולוגית מהותית. לאורך השנים נעשו מחקרים רבים שהתמקדו דווקא בהיבטים פסיכו-סוציאליים אלה ולאו דווקא בהיבטים התפקודיים לכשעצמם. כך נמצא, למשל, שפזילה במבוגרים משפיעה על היכולת למצוא עבודה, על ביטוי של תכונות אישיות מסוימות, על תפקוד חברתי וכמובן שעל הערכה עצמית וביטחון עצמי, כפי שנפרט מיד.

כיום ידוע לגורמים המקצועיים בעולם הרפואה כי לצד הערכה תפקודית ופיזיולוגית של מצבי פזילה למיניהם, חשוב לבצע גם הערכה של איכות החיים בהקשר למצב בריאותי כדי להבין כיצד מחלה או בעיה משפיעות על איכות חייו של המטופל.

פגיעה בביטחון העצמי במבוגרים הסובלים מפזילה

נושא ששב ועלה במחקרים אשר בחנו את ההשפעה הפסיכולוגית של פזילה במבוגרים, וגם באינספור שיחות עם מטופלים, הוא הביטחון העצמי – כאשר פגיעה בו מובילה ככל הנראה להיבטים הפסיכולוגיים והחברתיים האחרים שהוזכרו להלן. במחקר סיני משנת 2012 על מטופלים לפני ואחרי ניתוח פזילה וכן במחקר אמריקאי משנת 2008 שהשווה תחושות של מטופלים לפני ואחרי ניתוח לתיקון פזילה ובמחקר משנת 2007 שבחן את ההשפעה הכוללת של מצבי פזילה על איכות החיים של מטופלים – רוב המטופלים המבוגרים בעלי פזילה דיווחו על ביטחון עצמי נמוך לאור התפתחות הפזילה.

פגיעה זו בביטחון העצמי מובילה, כאמור, לבעיות במציאת תעסוקה, לקושי לנהל ולהתנהל בקשרים חברתיים ורומנטיים, לקשיים בהימצאות במצבים חברתיים וכן הלאה.

ניתוח פזילה לתיקון הבעיה והגברת הביטחון העצמי

החדשות הטובות הן שהטכנולוגיה והידע הרפואי כיום מאפשרים לבצע ביעילות ניתוח פזילה לתיקון הבעיה והחזרת העיניים למצב מאוזן ותקין, אסתטית ותפקודית. בחירה נפוצה ויעילה מאוד היא ניתוח בשיטת תפרי התאמה, למשל. מחקרים בינלאומיים מצאו שיפור ניכר בביטחון העצמי של מטופלים לאחר ניתוח פזילה לעומת הרגשתם לפני הניתוח, זאת כמובן לצד השיפור המהותי ברמה התפקודית.

שיטת תפרי ההתאמה – השיטה האידיאלית לניתוח פזילה

פזילה (Strabismus/סטרביסמוס) מתארת ליקוי ראייה הגורם לכך שגלגלי העיניים אינם מתמקדים באותה נקודה במרחב שעליה האדם מסתכל, מה שיוצר פגיעה תפקודית של הראייה וגם פגיעה אסתטית. מדובר בתופעה הנפוצה יותר אצל ילדים, אך היא פוגעת גם ב-4% מהמבוגרים, כאשר לצד הפגיעה התפקודית, פזילה מביאה עמה גם פגיעה פסיכולוגית, למשל בביטחון העצמי ובהערכה העצמית של מטופלים. למרבה המזל, הרפואה יודעת כיום לתת מענה איכותי ויעיל מאוד באמצעות ניתוחי תיקון פזילה – כאשר השיטה האידיאלית והיעילה ביותר כיום של ניתוח פזילה היא שיטת תפרי ההתאמה.

שיטה המאפשרת תיקון פזילה יעיל גם במבוגרים

בעבר, רבים חשבו כי אי אפשר לתקן פזילה אצל מבוגרים הסובלים מהתופעה, כאשר תפישה נפוצה מאוד היתה שמבוגר שעבר ניתוח תיקון פזילה בילדות לא יכול לעבור ניתוח נוסף בבגרותו ונגזר עליו לחיות עם הפזילה. כיום תפישה זו הינה שגויה לחלוטין ובהחלט ניתן לבצע ניתוח פזילה מוצלח ויעיל גם אצל מטופלים מבוגרים, הרבה בזכות פיתוח שיטת תפרי ההתאמה. בשיטה זו מתקבלות תוצאות טובות, יעילות ויותר ארוכות טווח בניתוחי תיקון פזילה.

מהותה של שיטת תפרי ההתאמה

ניתוחי פזילה מבוצעים באמצעות הליך כירורגי מדויק על שרירי העיניים. לכל עין שלנו מחוברים שישה שרירים המיועדים להנעת גלגל העין. תפרי ההתאמה מאפשרים לבצע ניתוח פזילה ולאחריו לבצע התאמות סופיות לשיפור התוצאות והשגת תיקון פזילה אופטימלי.

אופן הפעולה הוא כזה: במהלך ניתוח תיקון הפזילה משאירים את התפרים על השרירים הרלוונטיים של העין פתוחים חלקית (לא מחברים את השריר סופית). לאחר יום התאוששות, בודקים האם נשארה פזילה, מודדים את זווית הפזילה שנותרה ואז מבצעים התאמה סופית ומדויקת מאוד של קיבוע השריר.

פעולת התאמה זו מאפשרת השגת התוצאה הרצויה והמדויקת ביותר מבחינת העלמת הפזילה והחזרת העיניים למצבן התקין והטבעי מבחינת מיקוד בנקודה במרחב, הן תפקודית והן אסתטית (ניתוח פזילה אינו מתקן כמובן בעיות ראייה אחרות שאינן קשורות לפזילה עצמה). חשוב לציין כי ניתוח תפרי התאמה דורש שיתוף פעולה של המטופל, כך שהוא אינו מתאים לילדים קטנים.

ניתוח פזילה בשיטת תפרי ההתאמה הוא השיטה האידיאלית לתיקון פזילה עקב היתרונות הבאים:

 • השגת דיוק מרבי והצלחה גבוהה יותר של הניתוח.
 • השיטה מאפשרת תיקונים והתאמות לאחר השלמת עיקר ההליך הכירורגי.
 • מאפשרת תיקון פזילה גם במבוגרים ובעיקר במי שכבר עבר ניתוח בילדותו או בעברו.
 • שיפור התוצאות הן לטווח הקרוב והן לטווח הארוך.
 • הפחתה משמעותית של הניתוחים החוזרים.

יתרונות הטיפול השמרני בתחום דלקות עיניים אלרגניות

דלקות עיניים אלרגניות הן דלקות שכיחות למדי שגורמות ללא מעט סבל לילדים.

דלקות עיניים אלרגניות הין דלקות שלא מעט ילדים סובלים ממנה בגילאים צעירים, החל מגילאי שלוש עד ארבע, ובדרך כלל עד גיל ההתבגרות. כפי שניתן להבין משמה, דלקת העיניים האלרגנית היא דלקת שהמקור שלה הוא ברגישות אלרגית כזו או אחרת, והיא שכיחה למדי בעיקר בעונות המעבר של השנה. בתקופה זו, הסממנים הקליניים הבולטים של דלקת העיניים האלרגנית הופכים אותה גם לקלים למדי לאבחון, כשילדים שסובלים ממנה מתלוננים על יובש משמעותי, סנוור, דמעות, הפרשות מהעיניים ואדמומיות קבועה. שישים אחוזים מהילדים הסובלים מדלקת עיניים מסוג זה יסבלו ממנה באופן רפטטיבי, ואילו ארבע עשר אחוזים מהילדים שסבלו מדלקת זו יסבלו ממנה באופן כרוני. באופן כללי, כפי שניתן להבין, הדלקות האלרגניות לא מהוות סיכון של ממש לטווח הארוך, ולרוב הן חולפות עם ההגעה לגיל ההתבגרות – אך בכל זאת חשוב מאוד לטפל בהן היטב, בכדי שלא יגרמו לנזק קבוע לראייה בעקבות כיב בקרנית.

 • מהו הטיפול השמרני? למרות הקונוטציה המעט שלילית שניתנת למושג שמרנות, בעולם רפואת העיניים וספציפית עבור דלקת עיניים אלרגנית הטיפול השמרני הוא הטיפול הנכון והאיכותי ביותר. טיפול זה כולל הקלה על הסימפטומים של דלקת העיניים האלרגנית מתוך ההבנה שהדלקת, כמו האלרגיה, היא עובדה קיימת בחיי הילד ועלינו לרסן אותה עד אשר היא תחלוף. הטיפול השמרני כולל טיפות עיניים אנטי אלרגיות, בשילוב עם טיפות הסטרואידים שהן למעשה הטיפות המהוות את הטיפול בדלקת עצמה. ברגע שבו הדלקת רוסנה, ניתן להסתפק בטיפות אנטי אלרגיות בלבד, ובכל מקרה יש להגביל את השימוש בטיפות סטרואידים בכדי למנוע נזקים אחרים בעיניים.

 

 • מדוע טיפול שמרני? כיום, אם נחפש היטב נוכל למצוא טיפולים אלטרנטיביים שונים שאמורים לתת מענה בתחום של דלקות עיניים אלרגניות. למרבה הצער, הטיפולים הללו נעים בטווח שבין חוסר יעילות לשרלטנות, ואין עדות לכך שמדובר בטיפולים יעילים מבחינה רפואית פרקטית. הטיפול השמרני, בהקשר זה, הוא הטיפול המטפל בצורה הטובה ביותר בדלקת והוא זה שמרסן אותה באופן קבוע, תוך הבנה של האופי המעגלי שלה. מדובר, לכל הדעות, במצב של חוסר נוחות מסוימת – אבל אנחנו רוצים למנוע בכל מחיר את הנזק הקבוע שיכול להיגרם לראיית הילד שלנו כתוצאה מטיפול שרלטני ולא איכותי.

לקביעת תורים ובירורים:

Call Now Button