פזילה בתינוקות וילדים

פזילה - רקע כללי

  • פזילה הינה מצב אשר בו עין אחת ממוקמת ישר והעין השניה סוטה כלפי פנים או כלפי חוץ או כאשר שתי העינים סוטות כלפי פנים או חוץ.
  • אחוז גבוה של התינוקות נולדים עם פזילה כלפי פנים אשר חולפת בדרך כלל בשלושת החודשים הראשונים לחיים. פזילות אילו מתאפיינות על ידי סטיה לא קבועה של אחת או של שתי העיניים כלפי פנים. ככל שגיל התינוק עולה כך יורדת השכיחות של הפזילה עד אשר חולפת לחלוטין בגיל 3-4 חודשים. כיום ניתן לתקן את רוב סוגי הפזילות אם באמצעות הרכבת משקפיים או ע”י התערבות כירורגית.

סוגי פזילה השכיחים באוכלוסייה הם:

פזילה מדומה בשל גשר אף רחב – פזילה זו שכיחה בתינוקות ונגרמת כתוצאה ממבנה גשר אף רחב. זהו ממצא שכיח בתינוקות  ויוצר טעות אופטית  של פזילה בשל קפלי עור אשר יוצרים אשליה של עין אשר נכנסת כלפי פנים. המבנה של גשר האף נעשה צר עם התבגרות של התינוק. פזילה זו אינה דורשת טיפול רפואי.

פזילה מולדת כלפי פנים – פזילה המופיעה בששת החודשים הראשונים של החיים ומאופיינת בזווית פזילה משמעותית אשר אינה חולפת, ואף הופכת לקבועה ובולטת. במקרים אילו יש לבצע בגיל חצי שנה בדיקת עיניים מקיפה עם טיפות הרחבה על מנת לבדוק את הצורך בהתאמת משקפיים. בפזילה מולדת נגרמת לרוב על ידי קיומם של שרירים פנימיים חזקים הגורמים למשיכת העין פנימה. הטיפול של פזילה מסוג זה נעשה ע”י החלשה של השרירים בניתוח. כיום ידוע שתוצאות אופטימליות מושגות בפזילה מולדת ככל שהניתוח נעשה בגיל מוקדם יותר בין גיל חצי שנה לשנה.

פזילה אקומודטיבית כלפי פנים – פזילה המופיעה בגיל שנה וחצי ועד גיל שלוש וחצי שנים נובעת כתוצאה מרוחק ראיה (הצורך בהרכבת משקפיים לראייה מקרוב) מולד. בגיל זה הילד מתחיל להשקיע זמן רב יותר בעבודות קרובות וכתוצאה מכך השרירים הפנימיים מתכווצים ומנסים לעשות פוקוס של העדשה על מנת לראות תמונה חדה. הטיפול הינו מתן משקפיים לתיקון רוחק הראיה. לאחר הרכבת המשקפיים תיקון הפזילה יכול להיות מלא, דהיינו כאשר הילד ירכיב את המשקפים הפזילה תהיה מתוקנת לחלוטין. אפשרות נוספת היא שהמשקפיים יתקנו חלקית את הפזילה, ואת זוית הפזילה הנותרת יש לתקן ע”י ניתוח פזילה.

  • פזילה כלפי חוץ – פזילה זו מאופיינת כאשר אחת העיניים או שתיהן פונות כלפי חוץ. במידה ופזילה זו מופיעה לפני גיל חצי שנה הרי שיש לשלול קיום של בעיה נורולוגית. בגיל מאוחר יותר פזילה זו יכולה להופיע בעיקר בזמן עייפות או חולי, אך לעיתים הופכת לפזילה קבועה. בתחילה ניתן לטפל ע”י מתן סגירות מתחלפות של העיניים או מתן משקפי תרגול זמניות. במיקרים שהפזילה הופכת לקבועה אזי יש צורך בהתערבות כירורגית.

מרפאת עיניים ילדים

ד״ר רונית פרילינג | הנדיב 71, הרצליה | 073-7593164

דרכי טיפול:

הטיפול משתנה  על  פי סוג הפזילה. באותם מיקרים בהם מתן משקפים מתקן את הפזילה ממשיכים לעקוב אחר חדות הראיה ולבדוק שלא מתפתחת עין עצלה. במקרים אשר בהם המשקפים אינן מתקנות את הפזילה  יהיה צורך בניתוח פזילה על מנת לישר את העינים.

סיכום:

חשוב לפני החלטה על ניתוח לשלול נוכחות עין עצלה ובמידה ויש עין עצלה לטפל לפני ביצוע הניתוח על מנת להבטיח תוצאה מירבית בניתוח.

ניתוח תיקון פזילה

ניתוח פזילה - לפני

לפני

ניתוח פזילה - אחרי

אחרי

לקביעת תורים ובירורים:

Call Now Button